Indie: Sestry Matky Terezy zproštěny obvinění z únosu dětí
Soud v indickém státu Jharkhand prohlásil za nevinnou jednu sestru z řádu Misionářek lásky a další dvě spolupracovnice této řehole Matky Terezy. Tím byl ukončen 8letý právní spor. Sestra Concilia MC byla r. 2018 zatčena spolu s dvěma laickými pečovatelkami domu pro svobodné matky, který řád spravuje ve městě Ranchi. Obžaloba je vinila z nelegálního únosu dětí včetně 14denního nemluvněte. Sestra Concilia byla až po 14 měsících pobytu ve vězení propuštěna na kauci.
Celý případ vyvolal v Indii i v zahraničí bouřlivou veřejnou debatu o charitativní práci Církve a její péčí o děti. Indické ministerstvo pro záležitosti žen a dětí provedlo inspekci několika ústavů tohoto charitativního řádu. Média vznášela drastická obvinění z únosu dětí. Představitelé Církve od prvopočátku toto odmítali s tím, že všechno je motivováno politicky.
Po vyhlášení verdiktu soudu generální představená kongregace Misionářek lásky sestra Concettina vydala pro portál matterindia.com prohlášení, že toto je odpověď na neustálé modlitby. „Děkujeme Bohu za ten výrok soudu,“ řekla. Následně arcibiskup Ranchi Vincent Aind označil celý případ za těžkou dobu pro Církev v Indii. „Po 8 letech konečně tato hrůza skončila,“ prohlásil v reakci na rozsudek.
Bývalý generální sekretář Indické biskupské konference biskup Theodore Mascarenhas sdělil stanici EWTN, že justice „odmítla vykonstruovaná obvinění“. Dle jeho vyjádření celá obžaloba byla součástí kampaně „směřující k likvidaci Církve“, kterou vedla indická nacionalistická vláda se záměrem diskreditace církevních institucí. Podle biskupa Mascarenhase ve skutečnosti stát odebral rodičům 22 dětí ve věku od nemluvněte až do 5 let a svěřil je do péče Misionářkám lásky v Hinoo, kde dostaly náležitou stravu a lékařskou péči. Dvě z těchto dětí později zemřely.
Apologie Církve














