Pálit korán je zločin, ale pálit bible...? Podivná slova papeže Františka


Sv. sto­lec ka­te­go­ric­ky od­sou­dil ne­dáv­né ve­řej­né spá­le­ní ko­rá­nu před me­ši­tou ve švéd­ském Stoc­khol­mu na konci červ­na. Jeho zá­stup­ce při OSN mons. David Pu­t­zer vy­stou­pil na za­se­dá­ní Rady OSN pro lid­ská práva v Že­ne­vě, upo­zor­nil na ná­růst pří­pa­dů „pra­vi­del­né­ho zne­svě­co­vá­ní ko­rá­nu v ně­kte­rých ev­rop­ských ze­mích a jinde” a ostře tyto akty pra­ný­řo­val jako akty ne­ná­vis­ti, ná­si­lí a zne­u­ží­vá­ní svo­bo­dy pro­je­vu (srvn. „Svatý sto­lec od­su­zu­je zne­svě­co­vá­ní a ni­če­ní ná­bo­žen­ských sym­bo­lů”, www.​vaticannews.​va, 14.7.2023). Ci­to­va­ná zprá­va také uvádí v této sou­vis­los­ti vy­já­d­ře­ní pa­pe­že Fran­tiš­ka pro mus­lim­ský deník Al-Itti­had, vy­chá­ze­jí­cí ve Spo­je­ných arab­ských emi­rá­tech: „Cítím se tě­mi­to činy roz­hoř­čen a zne­chu­cen. Každá kniha, kte­rou lidé po­va­žu­jí za po­svát­nou, musí být re­spek­to­vá­na z úcty k je­jich vě­ří­cím…”

Slova pa­pe­žo­va hodně vy­po­ví­da­jí o jeho smýš­le­ní. Pá­le­ní ko­rá­nu ostře od­su­zu­je, ale ne­vzpo­mí­ná­me si, že by stej­ně tvrdě re­a­go­val na van­dal­ské a rou­hač­ské skut­ky pá­le­ní bible, jichž se v hoj­ném počtu do­pouš­tě­jí právě „naši mus­limští brat­ři”. Stačí jen uvést řadu těch­to činů or­ga­ni­zo­va­ných te­ro­ris­tic­kou or­ga­ni­za­cí Is­lám­ský stát v Iráku a v Sýrii, v Af­gha­nistá­nu, v Pá­kistá­nu aj., jak o tom re­fe­ro­va­la řada na­šich médií. V ko­mu­nis­tic­ké Číně, jak uvádí např. zprá­va www.​idnes.​cz 15.9.2018, došlo v řadě měst k ofi­ci­ál­ně na­ří­ze­né­mu os­ten­ta­tiv­ní­mu pá­le­ní biblí na ná­měs­tích. Není známo, že by papež Fran­ti­šek nějak re­a­go­val, nej­spíš by to na­ru­ši­lo jeho po­li­ti­ku sbli­žo­vá­ní s Čínou.

A nejde jenom o bible, ale o van­dal­ské činy proti ka­to­lic­kým sva­ty­ním. Podle ofi­ci­ál­ních fran­couz­ských sta­tis­tik jenom za rok 2019 došlo v zemi k nejmé­ně 10 úto­kům na ka­to­lic­ké chrá­my, při nichž byly roz­třís­ká­ny kříže a ma­ri­án­ské sochy a kon­se­kro­va­né hos­tie vy­há­ze­ny ze sva­tostán­ků a po­du­pá­ny. A to ještě do to­ho­to počtu nejsou za­hr­nu­ty akty ni­če­ní kap­li­ček, křížů a soch Panny Marie a svět­ců při cestách a na ve­řej­ném pro­stran­ství, těch­to ha­neb­ných skut­ků je mno­hem víc. Po­dob­ně s děje i v ji­ných ev­rop­ských ze­mích, pol­ská média např. kaž­dou chví­li sdě­lu­jí zprá­vu o van­da­lis­mu po­tra­tá­řů, „transgen­de­rů” a ji­ných proti ka­to­lic­kým kos­te­lům. Spous­ta ka­to­lic­kých a pra­voslav­ných svatyň byla Is­lám­ským stá­tem srov­ná­na se zemí v Iráku a v Sýrii. Není známo, že by řím­ský pon­ti­fik Fran­ti­šek na to nějak re­a­go­val. Jakmi­le ale dojde ke spá­le­ní ko­rá­nu, ihned má na ja­zy­ku slova od­sou­ze­ní.

Sa­mo­zřej­mě tím ne­ří­ká­me, že pá­le­ní ko­rá­nu schva­lu­je­me, i když bychom měli k tomu důvod pro jeho ne­ná­vist­né verše vy­zý­va­jí­cí k vraž­dám ne­vě­ří­cích a těch, kteří „věří v Boha v tro­ji­ci”. Pokud ale zákon při­zná­vá mus­lim­ským ko­mu­ni­tám svo­bo­du je­jich ri­tu­á­lu v me­ši­tách, re­spek­tu­je­me to, nicmé­ně in­kri­mi­no­va­né spá­le­ní ko­rá­nu ve Stoc­khol­mu bylo pro­tes­tem vůči kru­té­mu mo­ha­me­dán­ské­mu ná­si­lí, k němuž korán vy­zý­vá, je tedy spor­né vy­ná­šet oka­mži­tá slova od­sou­ze­ní, jak uči­nil papež Fran­ti­šek. Ka­to­lic­ká nauka opí­ra­jí­cí se o Písmo sv. a po­svát­nou Tra­di­ci k ná­si­lí a kru­tos­ti vůči jinak vě­ří­cím ne­vy­zý­vá. Nelze ani schva­lo­vat Fran­tiš­kův výrok, že „každá kniha, kte­rou lidé po­va­žu­jí za po­svát­nou, musí být re­spek­to­vá­na…” Ptáme se: I „Sa­tan­ské an­ti­de­sa­te­ro” na­bá­da­jí­cí k vraž­dám, které je „po­svát­nou kni­hou” vy­zna­va­čů sa­ta­nis­mu? I Hit­le­rův „Mein Kampf”, který byl „po­svát­nou kni­hou” ese­sác­kých ob­řa­dů? I „rudá kníž­ka” Mao Ce-tunga v Číně, která tvrdí, že „prav­da vy­chá­zí z hlav­ně pušky”?

Papež Fran­ti­šek zde vůbec ne­roz­li­šu­je, což od­po­ví­dá jeho vizi rov­no­cen­nos­ti všech svě­to­vých ná­bo­žen­ství, jak ji vy­já­d­řil ve spo­leč­ném pro­hlá­še­ní z Abú Dhabí v r. 2019, že prý „Bůh si přeje růz­nost ná­bo­žen­ství”. Jeho re­ak­ce na ne­dáv­né spá­le­ní ko­rá­nu ve Švéd­sku po­sky­tu­je dů­vod­né po­de­zře­ní, že si cení is­lá­mu (a možná i ji­ných ne­křes­ťan­ských ná­bo­žen­ství) více než své vlast­ní církve, jíž je vi­di­tel­nou hla­vou. Rádi bychom se mý­li­li, ale žel to tak ne­vy­pa­dá. Mod­lí­me se za ob­rá­ce­ní pa­pe­že Fran­tiš­ka a ce­lé­ho Va­ti­ká­nu.