Německý benediktin potrestán za své kázání o klasické rodině


Be­ne­dik­tin­ský pater po­vzbu­dil lidi, aby zů­sta­li věrni ka­to­lic­ké víře a ne­ne­cha­li se zmást mo­der­ní­mi myš­len­ko­vý­mi prou­dy. Za to jej stihl trest.

Pater Jo­a­chim Wer­ner­sbach OSB, kněz pů­so­bí­cí ve Wit­ti­che­nau (bis­kup­ství Görlitz), ve svém ká­zá­ní na půl­noč­ní mši svaté o Vá­no­cích r. 2022 brá­nil kla­sic­kou ro­di­nu, kte­rou tvoří „muž, žena a dítě“. Zá­ro­veň kri­ti­zo­val mo­der­ní myš­len­ko­vé prou­dy, např. ide­o­lo­gii LGB­TIQ. Za své vý­ro­ky, které od­po­ví­da­jí bib­lic­ké nauce, je nyní vy­sta­ven os­t­rým úto­kům. Ká­zá­ní bylo na­to­če­no na video a ší­ře­no na so­ci­ál­ních sí­tích.

Dvě účast­ni­ce této půl­noč­ní mše ve Wit­ti­che­nau, malém městě v Sasku se 6 ti­sí­ci oby­va­te­li, ihned zor­ga­ni­zo­va­ly pe­ti­ci proti P. Jo­a­chi­mo­vi. Jedna z nich při­zna­la v roz­ho­vo­ru pro t-on­li­ne, že tento be­ne­dik­tin­ský pater hlá­sal nauku Církve. Podle je­jí­ho ná­zo­ru ale „ta­ko­vé vý­ro­ky“ do ká­zá­ní na půl­noč­ní mši „ne­pat­ří“.

Mons. Wol­f­gang Ipolt, bis­kup z Görli­t­zu, kon­sta­to­val v roz­ho­vo­ru pro CNA De­ut­sch, že té­ma­ta, kte­rý­mi se P. Jo­a­chim za­o­bí­ral, jsou toho času „uvnitř Církve i mimo ni před­mě­tem dis­ku­se“. Patří „do de­ba­ty mezi námi křes­ťa­ny a muse­jí být vy­jas­ně­na svět­lem evan­ge­lia“. Dále pro­hlá­sil: „K tomu ale není ká­zá­ní tím správ­ným mís­tem.“ Ne­e­xis­tu­je prý žádný důvod za­bý­vat se na vá­noč­ní bo­ho­služ­bě „otáz­ka­mi se­xu­ál­ní mo­rál­ky Církve, po­taž­mo kri­tic­ky se vy­ja­d­řo­vat k formě ži­vo­ta jed­not­liv­ců. Lidé totiž na vá­noč­ní bo­ho­služ­bě oče­ká­va­jí po­sí­le­ní své víry a vy­svět­le­ní vý­zna­mu vá­noč­ní­ho po­sel­ství.“ To jsou do­slov­ná slova bis­ku­pa Ipol­ta. P. Wer­ner­sbach se podle něj „bez­po­chy­by vy­já­d­řil ne­u­vá­že­ně a ne­zod­po­věd­ně“. To mělo údaj­ně „vě­ří­cí po­bou­řit a po­hnout k se­psá­ní pe­ti­ce na farní radu far­nos­ti“, po­kra­čo­val bis­kup.

Na téma další čin­nos­ti P. Jo­a­chi­ma pro­běh­ne de­ba­ta. Do ny­nějš­ka podle bis­ku­pa Ipoll­ta ne­by­ly proti němu žádné stíž­nos­ti. Lidé ho ozna­čo­va­li vždyc­ky jako „dob­ré­ho pas­tý­ře“, do­pl­nil. P. Jo­a­chim je be­ne­dik­tin opat­ství Tho­ley (Sár­sko), nej­star­ší­ho kláš­te­ra na ně­mec­ké půdě. Od r. 2021 vy­po­má­há v du­chov­ní sprá­vě ve Wit­ti­che­nau. Kláš­ter Tho­ley se od jeho vý­ro­ků distan­co­val. Opat­ství vý­slov­ně od­mít­lo Wer­ner­sba­chem pre­zen­to­va­ný obraz člo­vě­ka a jeho vý­po­vě­di vy­chá­ze­jí­cí z dějin stvo­ře­ní. Do­slov­ně be­ne­dik­ti­ni z Tho­ley zve­řej­ni­li: „Do­tyč­ná hod­no­ce­ní ze stra­ny na­še­ho spo­lubra­t­ra a ne­do­sta­tek pas­to­rač­ní cit­li­vos­ti od­po­ru­jí nejen spo­le­čen­ské re­a­li­tě, ale též v mnoha ohle­dech dis­kri­mi­nu­jí vel­kou část spo­leč­nos­ti, např. jeho chá­pá­ní ženy, ro­di­ny, lidí ji­ných po­hla­ví a vůbec celé ko­mu­ni­ty LGBT.“ Proto se mu za­ka­zu­je „každá forma pas­to­rač­ní čin­nos­ti v mís­tech pod sprá­vou kláš­te­ra“. Tak in­for­mo­va­la zpra­vo­daj­ská agen­tu­ra re­it­schus­ter.de.

Evan­ge­lic­ká zpra­vo­daj­ská agen­tu­ra IDEA pu­b­li­ko­va­la k to­mu­to po­stu­pu před­sta­ve­ných P. Jo­a­chi­ma ko­men­tář Da­nie­ly Städte­ro­vé. Po­u­ka­zu­je nej­pr­ve na svo­bo­du slova a ná­zo­ru, která podle mnoha Němců, jak do­klá­dá an­ke­ta, je „vážně ohro­že­na“. „Téměř každý druhý podle an­ke­ty pro­ve­de­né in­sti­tu­cí INSA pro IDEA má pocit, že ne­mů­že svo­bod­ně vy­já­d­řit svůj názor. To, jak se za­chá­zí s ká­zá­ním P. Jo­a­chi­ma, jen po­tvr­zu­je tyto obavy. Jenže po ne­ná­vis­ti, kte­rou média jeho ká­zá­ní pod­sou­va­jí, zde není ani stopy.“ Wer­ner­sbach za­stá­vá podle této agen­tu­ry „po­zi­ce, které jsou le­gi­tim­ní a žádný zákaz ká­zá­ní, který mu byl udě­len, není ob­ha­ji­tel­ný. Hněvi­vé re­ak­ce ma­in­stre­a­mo­vých médií uka­zu­jí, že on svým po­pi­sem ak­tu­ál­ní si­tu­a­ce uho­dil hře­bík na hla­vič­ku. Naše země se po­do­bá stále více Ab­sur­distá­nu, v němž ně­ja­ká hla­si­tá men­ši­na, která ne­chce nic vědět ani o Bohu, ani o svo­bo­dě slova, udává tón.“

„Zá­zrak Vánoc“ spo­čí­vá v tom, že „ne­ko­neč­ně velký Bůh se stal ma­lič­kým a byl po­lo­žen do jeslí“. Podle P. Jo­a­chi­ma tím bylo člo­vě­ku umož­ně­no, aby si mohl o Bohu udě­lat „kon­krét­ní před­sta­vu a za­ujmout k němu ná­le­ži­tý vztah“. Od vá­noč­ní­ho zá­zra­ku mů­že­me potom od­vo­dit různé věci, např. že lid­ský život za­čí­ná v těle matky. Také „sva­tost ro­di­ny“ je ve vá­noč­ní udá­los­ti zře­tel­ná. Ro­di­nu tvoří „muž, žena a dítě“. V této sou­vis­los­ti je le­gi­tim­ní i adop­ce, jak do­ka­zu­je při­je­tí Je­ží­še sv. Jo­se­fem. P. Jo­a­chim proto přeje „těm, kteří věří v tra­dič­ní ro­di­nu, ob­zvlášť ve­li­kou ra­dost, neboť právě oni se ne­ne­cha­li zmý­lit, aby ná­sle­do­va­li škod­li­vé mo­der­ní myš­len­ko­vé prou­dy nebo je do­kon­ce osla­vo­va­li“.

Ob­zvlášť kri­ti­zo­vá­na byla ta pasáž jeho ká­zá­ní, v níž říká: „Bůh nám dal ta­ko­vé formy ži­vo­ta, které jsou při­ro­ze­né a krás­né a jsou v sou­la­du s Božím řádem. Máme ale mo­der­ní prou­dy, jež tomu od­po­ru­jí. Sly­ší­te o gen­de­ru a transgen­de­ru, tran­shu­ma­nis­mu a re­pro­duk­tiv­ním zdra­ví, LGB­TIQ, di­ver­zi­tě a iden­ti­tě, mno­hos­ti po­hla­ví a mož­nos­ti změny po­hla­ví, k tomu ještě o novém chá­pá­ní Zje­ve­ní podle sy­no­dál­ní cesty. Už sa­mot­né tyto pojmy, moji milí, jsou ab­so­lut­ně za­vá­dě­jí­cí. Mají jeden spo­leč­ný rys: chybí jim krása a při­ro­ze­nost. Jsou uza­vře­né a naší duši ne­u­možňují, aby se po­vznes­la. Nejsou v sou­la­du, nejsou v har­mo­nii s ne­před­sta­vi­tel­ně krás­ným Božím řádem. Ob­rov­ský neřád vtrhl do naší země.“

Kris­tus ale při­šel na svět právě proto, aby tento neřád od­stra­nil. Spo­le­čen­ství s Ním a štěs­tí věč­né­ho ži­vo­ta ozna­čil P. Jo­a­chim za „ne­o­ce­ni­tel­ný drahý dar všem lidem dobré vůle“. Na závěr po­vzbu­dil vě­ří­cí, aby v ka­to­lic­ké víře vy­tr­va­li a ne­ne­cha­li se zmást. Do­slo­va řekl: „Stůj­me pevně v naší víře, spo­čí­vej­me v jis­to­tě, že Bůh je na naší stra­ně. Ra­duj­te se a já­sej­te, moji milí. Kris­tus Spa­si­tel je tady! Amen, ale­lu­ja!

Pozn. pře­kla­da­te­le: Je ha­neb­né, že evan­ge­lic­ké mé­di­um se musí za­stat ka­to­lic­ké­ho ře­hol­ní­ho kněze proti jeho před­sta­ve­ným. Trist­ní je, že tito or­to­dox­ní pro­tes­tan­té z agen­tu­ry IDEA fak­tic­ky hájí pra­vou ka­to­lic­kou nauku, která je v sou­la­du s bib­lic­kým po­sel­stvím, za­tím­co ka­to­lic­ký bis­kup ji po­va­žu­je za pouhý „před­mět dis­ku­se“. Nauka o svá­tos­ti man­žel­ství, mo­no­gam­ní ro­di­ně a vzá­jem­né věr­nos­ti, o ne­pří­pust­nos­ti jed­no­po­hlav­ní­ho styku atd. je zje­ve­nou prav­dou, jež nikdy ne­by­la před­mě­tem dis­ku­se v Církvi, a bis­kup Ipolt, jestli­že není s ní v sou­la­du, upadá do he­re­ze. Opat­ství v Tho­ley pak svými žvás­ty o „dis­kri­mi­na­ci“, jíž se měl P. Jo­a­chim do­pus­tit, a svým zá­ka­zem pas­to­rač­ní čin­nos­ti, pře­de­vším ká­zá­ní, jen do­ka­zu­je, že je ni­ko­li in­sti­tu­cí Církve, nýbrž hla­sa­te­lů ide­o­lo­gie LGB­TIQ a ne­přá­tel křes­ťan­ství. Jestli­že v ka­to­lic­kých chrá­mech se už nesmí hlá­sat ka­to­lic­ká nauka, a kdo ji hlásá, musí po­čí­tat s po­sti­hem – je toto ještě Ka­to­lic­ká cír­kev?


Zdroj: Mas­si­ve Kri­tik an Pries­ter nach bib­el­tre­uer Pre­di­gt über LGB­TIQ, in www.​kath.​net 11. 1. 2023

(překlad PhDr. Radomír Malý)