
„Řeč nenávisti“ v pokrokovém světě
Teoreticky se má jednat o ochranu před krutými pronásledováními. Jenže jak to vypadá v praxi? Boj s „řečí nenávisti“ se rozpoutal v Bidenově Americe, v Evropě ovládané levicovými liberály a všude tam, kam dosáhlo šílenství tzv. politické korektnosti. Také v Polsku již jsou nezřídka stíhané tzv. „nekorektní“ názory – ačkoliv stále ještě máme čas postavit hráz sebevražedné cenzuře.
V lednu r. 2020 byl francouzský spisovatel Renaud Camus odsouzen na dva měsíce vězení s podmínečným odkladem a k pokutě 3 600 euro za to, že ve své knize „Velká výměna“ vylíčil masovou migraci jako invazi, kolonizaci a záměrné podrobení obyvatelstva.
V červenci r. 2020 Evropský tribunál práv člověka ve Štrasburku zamítl stížnost Islanďana odsouzeného k pokutě 100 tisíc islandských korun (pozn. překl.: cca 20 tisíc Kč) za kritiku zavádění výuky LGBT do škol. R. 2015 obvinil na fóru místního rozhlasu úřady Hafnarfjörður z „indoktrinace dětí“ a nazval homosexualitu sexuální úchylkou.
V srpnu r. 2020 obvodní soud v německém Kasselu odsoudil biologa Ulricha Kutscheru k pokutě 6 tisíc euro za kritiku legalizace jednopohlavních svazků a s ní spojeného práva na adopci dětí. Vědec to nazval sponzorováním pedofilie. Soud třetí instance ho však zprostil viny.
V prosinci r. 2021 30letý Adolfo Martinez byl soudem amerického státu Iowa odsouzen na 16 let vězení za krádež a spálení vlajky LGBT. „Měl spálit vlajku USA, to by mu postavili pomník,“ napsal ironicky autor jednoho z komentářů na sociálních sítích.
Varšavský soud odsoudil v květnu r. 2024 roku publicistu Rafała Ziemkiewicze ke čtyřem měsícům veřejných prací za to, že nazval provokatéra Barta Staszewského lhářem. Tento aktivista LGBT totiž hrubě napadl obránce rodinných hodnot v Polsku za to, že požadují vytvořit v zemi tzv. „sféry volné od LGBT“.
V srpnu r. 2024 polský katolický kněz P. profesor Tadeusz Guz byl obžalován za údajnou „veřejnou výzvu k nenávisti“. V jedné své přednášce totiž prohlásil, že „soudy I. Polské republiky právoplatně odsuzovaly Židy za rituální vraždy“ (pozn. překl.: jednalo se o Polsko před ztrátou samostatnosti r. 1795).
R. 2024 obránce nenarozeného života Mariusz Dzierżawski byl odsouzen k jednomu roku odnětí svobody a k pokutě 15 tisíc zlotých za „zneuctění“ aktivistů LGBT, když zveřejnil výsledky vyšetřování souvislostí homosexuálního životního stylu a pedofilie. O několik měsíců později bývalý viceprezident města Gdańsk mající na starostí výchovu mládeže Piotr K., který protlačoval v gdańských školách sexuální výchovu a spolupracoval přitom s místními aktivisty LGBT, byl odsouzen za sexuální týrání mladistvého. Předtím se Piotr K. dožadoval trestního stíhání organizace Mariusze Dzierżawského za akci „Stop pedofilii”.
Na podzim r. 2024 odvolací soud v Berlíně zrušil zproštění viny pro amerického spisovatele žijícího v Německu C. J. Hopkinse. Byl uznán vinným řečí nenávisti, protože přirovnal sanitární režim v době covidu k politice nacistické III. říše.
V dubnu r. 2025 roku Maxie Allenová a Rosalind Levinová z Borehamwood v Anglii zažily policejní nálet na svůj dům, protože… zpochybnily na platformě WhatsApp regulérnost volby nového ředitele školy.
Zdroj: Článek „´Mowa nienawiści´ w postępowym świecie. 10 przykładów o tym, co nas czeka jeśli prezydent nie zawetuje ustawy Bodnara“ in www.pch24.pl 15. 4. 2025
Pozn. překl.: Uvedené příklady jsou pouhou špičkou ledovce. Soudní postihy za tzv. řeč nenávisti jsou dnes na tzv. demokratickém Západě běžnou realitou.