
Není Zola jako Zola
20. srpna 1892 přijel do Lurd ve vlaku s nemocnými z Paříže i francouzský spisovatel Émile Zola, jehož otec byl italský inženýr, kterého život zavedl do jižní Francie, jeho druhého domova, a matka byla Francouzka. Tento francouzský spisovatel, nejvýznamnější představitel naturalismu, se stal velkým nepřítelem Katolické církve. Cílem jeho cesty do Lurd bylo sesbírat materiál na knihu, kterou chtěl Zola odhalit údajné lži Katolické církve. Zola však byl v Lurdech očitým svědkem zázračného uzdravení dvou žen, které si přišly do Lurd vyprosit zázrak uzdravení. Jmenovaly se Marie Lebranchová a Marie Lermarchandová a do Lurd přicestovaly v posledním stadiu tuberkulózy. Před očima skeptického spisovatele se obě Marie zázračně uzdravily, ale Zola se tváří v tvář evidentnímu zázraku zachoval jako ten nejprimitivnější lhář. Ve své knize Lourdes popřel fakt zázračného uzdravení obou žen, ba navíc stupidně lhal, že jedna z těchto žen zemřela. Ve své stupidní primitivitě šel až tak daleko, že osobně navštívil v Paříži tu uzdravenou ženu, o které tvrdil, že je mrtvá, a přesvědčoval ji, aby se odstěhovala do Belgie. Chtěl se tak zbavit nepříjemné svědkyně, která mohla odhalit jeho primitivní lži. Zola, i když mu byly mnohokrát „veřejně prokázány evidentní lži, které uváděl ve své knize o Lurdech, nikdy na tyto námitky nereagoval.“1
Spisovatel Émile Zola se neobrátil k Bohu, ale historie zaznamenala zázračné obrácení jiného Zoly. Nejmenoval se však Émile Zola, ale Solutore Avventore Zola a byl to jeden z nejvýznamnějších italských zednářů. A právě S. A. Zola zažil na přímluvu Nejsvětější a Neposkvrněné Matky Boží obrácení, které se stalo velkým šokem pro bezbožné zednářství a zároveň velkým triumfem Katolické církve.
S. A. Zola vlastnil v okolí Říma honosnou vilu, kde každoročně trávil letní měsíce. Nedaleko se nacházel známý poutní kostel Panny Marie Božské Lásky, který sehrál v životě významného italského zednáře rozhodující roli. Když 27. října 1895 S. A. Zola vešel ze zvědavosti do tohoto kostela, s arogantní lítostí a pohrdavým úsměvem hleděl na zástupy „hloupých lidí“, kteří tam přišli vzdát úctu Panně Marii. Jenže tento den navždy změnil jeho život. S. A. Zola totiž tentýž den uklouzl tak nešťastně, že si zlomil nohu na třech místech. S komplikovanou zlomeninou si lékaři nedokázali poradit a uvažovali o amputaci nohy, aby významnému italskému zednáři zachránili život.
Následující měsíce S. A. Zola trpěl obrovskými, téměř nesnesitelnými bolestmi. Na Štědrý večer měl sen, během kterého viděl sebe sama v kapli kostela Panny Marie Božské Lásky. Spatřil tam nádhernou ženu s krásným dítětem v náručí. Ta žena mu vyčítala, že přišel do chrámu jen proto, aby se posmíval zbožným věřícím. Povzbudila ho k tomu, aby se k ní pomodlil, pak shodil obvazy z nohou a začal chodit. Nemocný jí chtěl poděkovat, jenže jako neznaboh si neuměl vzpomenout na nějakou modlitbu, proto řekl jen to, co ho napadlo: Dominus vobiscum. Tím sen skončil a známý zednář pak spal až do rána.

Oltářní obraz v poutním kostele Panny Marie Božské Lásky
Když se S. A. Zola vzbudil, jeho zbožná a ctnostná manželka se ho zeptala, s kým si ve snu povídal. Tehdy se mu v paměti vybavil sen a to se hluboce dotklo jeho srdce. Proto poprosil svou manželku, aby šla do kostela Panny Marie Božské Lásky a zapálila svíčku před oltářem Madony. To byl první projev víry známého zednáře „po čtyřiceti letech života bez víry. V tom momentě pocítil, že se na něm splnil Mariin příslib… zlomená noha byla zcela uzdravena!“2
S. A. Zola se zakrátko na to smířil s Bohem ve svátosti pokání, začal se denně modlit a účastnit Eucharistie. Kromě toho ale udělal mnohem víc. Uvědomoval si totiž, že jako dlouholetý zednář napáchal hodně zla a proto zveřejnil podrobný, vlastnoručně popsaný průběh svého obrácení. 18. dubna 1896 předal do rukou komisaře Svatého ofícia, arcibiskupa Salluu, veřejné prohlášení, ve kterém se vyznává ze svých omylů a prosí o odpuštění Boha, papeže a všechny lidi, které jako zednář pohoršil. Prohlášení vytiskly mnohé noviny v Itálii, ale i mimo ni. Ve čtvrtek 3. června 1902 jej publikovaly katolické noviny Il Crociato v italském Udine v následujícím znění3:
Já, níže podepsaný, Solutore Avventore Zola, bývalý velmistr, bývalý velký hierofant, bývalý suverén, velkomtur, zakladatel zednářství v Egyptě a přilehlých provinciích, tímto prohlašuji, že jsem asi 30 let patřil k zednářské sektě, a 12 let jsem řídil tento řád jako absolutní suverén, takže jsem měl možnost detailně poznat jeho začátek a cíle, jeho zákony a doktríny.
Prohlašuje se za čistě filantropickou, filozofickou, progresivní instituci, jejímž cílem je hledání pravdy a studium univerzální morálky, věd, umění, jakož i vykonávání dobročinnosti; vyhlašuje, že respektuje náboženské přesvědčení každého ze svých členů, ubezpečuje, že na svých shromážděních formálně zakazuje jakoukoli diskusi o náboženských a politických záležitostech, nebo jejímž předmětem je kontroverze o náboženstvích a politice; ujišťuje, že není ani politickou ani náboženskou institucí, ale chrámem spravedlnosti, lidskosti, lásky, atp.
V dobru, údajně obsaženém v jeho zákonech a rituálech, však není ani trochu pravdy. Jsou to lži, nic jiného než nestoudné lži o údajné spravedlnosti, lidskosti, filantropii a lásce, které nejsou ani v království zednářského chrámu, ani v srdcích samotných zednářů, protože oni, až na vzácné výjimky, takové ctnosti neznají a nepraktikují. Pravda nebývá v zednářství a zednáři ji nemají. V zednářském řádu neomezeně vládne lež, podvod a zákeřnost, maskované v plášti pravdy, aby oklamaly důvěřivé lidi. Vážně vyhlašuji, že zednářství je náboženská instituce, která má za cíl svrhnout a zničit všechna náboženství, počínaje tím katolickým, aby je samo nahradilo a vrátilo lidstvo do primitivních časů, k pohanství.
Dnes jsem skutečně přesvědčen, že jsem se třicet let mýlil, vyznávajíce a rozšiřujíce doktríny zednářství, a protože jsem velkou měrou přispěl k tomu, že velké množství lidí následovalo moji cestu omylu, lituji toho. Osvícený Bohem poznal jsem zlo, které jsem spáchal, proto jsem vystoupil ze zednářství a navždy jsem ho zavrhl, přičemž jsem se před Církví zřekl všech omylů, kterých jsem se dopustil.
Pokorně prosím Boha o odpuštění za množství skandálů, které jsem způsobil po celou dobu, co jsem patřil do této sekty, a také prosím o odpuštění Svatého Otce Lva XIII. a všechny ty, které jsem pohoršoval.
Řím, 18. dubna 1896.
Podepsaný: S. A. Zola.
Toto Zolovo prohlášení bylo přeloženo do mnoha jazyků a publikováno i mimo Itálie. Například v neděli 24. května 1896 ho v německém překladu uveřejnili noviny Badischer Beobachter.
Takže není Zola jako Zola. Oba Zolové měli stejné podmínky a stejnou možnost obrátit se k Bohu. Jeden z nich svou šanci využil, druhý ne. Ne Bůh zatracuje lidi, ale lidská pýcha a nedostatek pokory. Nikdo nikdy nebyl předem vyloučen ze spásy. Bůh si zamiloval lidské pokolení již před jeho stvořením a bude ho navždy milovat nekonečnou láskou. Miluje lidi nade vše i tehdy, když se začínají od něho odvracet. Stvořil lidi jako zranitelné bytosti, které často hřešily, ale právě takto mohla vyniknout jeho nekonečná láska. Vždyť nejvíc miluje ten, který nejvíce odpouští. Právě v odpouštění bezmezných provinění zlobivého lidstva se projevuje bezmezná láska Boha. Zkouší lidi, aby jim dal možnost získat si věčnou blaženost, kterou jim nabízí jako odměnu za spravedlivý život. Chce je zahrnout svou nekonečnou láskou, ale učiní tak jen v tom případě, když ho lidé vpustí do svých srdcí. Stvořitel miluje všechny své děti a chce, aby všichni lidé dosáhli spásy, nejvyššího a jediného pravého dobra, neboť toto je pravý cíl lidského života, pro který Bůh stvořil lidstvo.
Hospodin Bůh to mohl zařídit i jinak. Všemohoucí disponuje nekonečnými možnostmi a mohl zařídit, aby byli spaseni všichni lidé. Vůbec nemusel dát člověku vzácné dary rozumu a svobodné vůle a tím by lidé nebyli nuceni volit mezi dobrem a zlem. Jenomže v tom případě by Bůh degradoval hodnotu koruny tvorstva. Učinil by člověka otrokem bez svobodné vůle a to Hospodin Bůh nechtěl.
Bůh sám už na počátku obdařil člověka dary nevyčíslitelné hodnoty: rozumem a svobodnou vůlí. A sám Bůh je také respektuje, ač by nemusel, protože je Všemohoucí. Spása je – jak nás učí naše Katolická církev – nezasloužený dar pro člověka, ale Bůh od nás žádá, abychom sami myšlenkami, slovy a skutky usilovali o svou spásu. Nikdy nebude vnucovat člověku spásu proti jeho vůli.
Nikdy však neodmítne hříšníka, který chce být spasen. Každý, i ten nejtěžší hříšník, může být spasen, ale musí zemřít usmířený s Bohem. Hospodin udělal víc než dost pro záchranu lidského rodu i přes velmi častou věrolomnost a nespolehlivost člověčenství. Rozhodl se poslat svého Jednorozeného z nebe na zem, aby žil mezi lidmi, zemřel za jejich spásu a zachránil svou krví všechny lidi, jak o tom píše apoštol Pavel:
„Tak je to dobré a milé Bohu, našemu spasiteli. On chce, aby se všichni lidé zachránili a (došli) k poznání pravdy. Je totiž (jenom) jediný Bůh a (jenom) jediný prostředník mezi Bohem a lidmi: člověk Kristus Ježíš, který vydal sám sebe jako výkupné za všechny.“ (1 Tim 2, 3-6)
Hospodin Bůh otevřel nevyčerpatelné zdroje milosti, které nám Kristova církev dodnes nabízí při úsilí o spásu duše během pozemského života. Navíc nám ještě dal Matku Syna a pramen jejího přesvatého života, díky kterému také můžeme dosáhnout dokonalosti. Během celé existence lidského společenství Bůh konal a dodnes koná četné zázraky, aby ani ti největší skeptici nemohli tvrdit, že se Bůh neprojevuje dostatečně zřetelně v praktickém životě lidí.
Když tedy lidé navzdory všem darům nevyužívali Boží milosti a honěním se za klamlivými pozemskými rozkošemi ztratili dědictví věčného života, nemohou se na nikoho vymlouvat. Žnou jen to, co sami rozsévali a jejich podíl bude v hrozných mukách věčného zatracení, odkud není návratu. Čeká je tam druhá, věčná smrt jako definitivní zpečetění ztráty milosti, způsobené hříchem. Věčné zatracení je proto spravedlivým trestem pro tyto odbojné duše a nanejvýš oprávněnou satisfakcí pro absolutní a neomylnou spravedlnost Boha. Tím je Boží spravedlnost nad vše povýšena a odškodněna ve stejné míře, v jaké byla urážena a opovrhována hříchem.
Bůh horlivě bojuje za spásu každé lidské duše. Až do poslední chvíle. Člověk musí odmítnout bezpočet Božích nabídek na záchranu duše, až pak Bůh akceptuje lidské odmítání a tak člověk, který zatvrzele odmítá spásu, skončí ve věčném zatracení. Když tedy skončí ve věčném ohni zatvrzený hříšník, který do poslední chvíle života odmítá pokání a zemře nesmířen s Bohem, není to vůle Boha, ale vždy jen svobodné rozhodnutí člověka.
Platilo to i v případě francouzského spisovatele Zoly. I jeho se Bůh snažil přitáhnout k sobě. Umožnil mu dokonce stát se očitým svědkem zázraku. Co víc Émile Zola chtěl? Jiným nebylo dopřáno ani tolik! Jenže spisovatel Zola nejenže ignoroval tento projev Boží milosti, ale navíc primitivně zatajoval fakta. Dokonce přesvědčoval uzdravenou ženu, o které lživě tvrdil, že je mrtvá, aby se odstěhovala do Belgie. Takto se chtěl zbavit nepříjemné svědkyně, která mohla odhalit jeho primitivní lži. Jenže Boží spravedlnost je nepodplatitelná a dostihne každého. I slavného spisovatele.
Pozn. redakce: Nelze tvrdit, že Émile Zola je jednoznačně v pekle. Nevíme totiž nic o jeho posledních vteřinách života. Právě z toho důvodu Církev neprohlásila o žádném zemřelém člověku v minulosti a současnosti, že je navěky zavržen. Ani o Jidášovi ne, o něm ale platí slova Kristova, že je „syn záhuby“.
Poznámky: