Kardinál Eik: Snahy přizpůsobit se světu v sexuální etice nepůsobí – věřící odcházejí


„Naším dnešním úkolem je plné hlásání katolické víry včetně nauky o manželské morálce a sexuální etice a její předávání budoucím generacím,“ řekl v Krakově holandský kardinál Willem J. Eijk. Podle názoru tohoto arcibiskupa z Utrechtu zatemnění pojmu muže a ženy v současné kultuře zkomplikuje hlásání víry v následujících letech. Holandský primas byl hostem na III. mezinárodním kongresu pro manželství a rodinu v Krakově.

Hovořil o změnách v chápání manželství a rodiny a jejich důsledcích. Upozornil, že Katolická církev je dnes prakticky jedinou institucí ve světě, která zastává klasickou koncepci manželství a klasické hodnoty a normy v sexuální oblasti.

Hierarcha vysvětlil, že jádrem nauky Církve v této rovině je existence úzké vazby manželství, sexuálního aktu a prokreace. „Realizujeme sexuální vztahy teprve po uzavření manželského svazku. Manželství a sexuální vztah mají za cíl prokreaci“ řekl tento duchovní. Poznamenal, že mnoha osobám v současné společnosti je to zcela nesrozumitelné, poněvadž díky hormonálním antikoncepčním prostředkům, které jsou na trhu už od 60. let minulého století, je možno vyhnout se těhotenství, a následně díky umělé prokreaci in vitro lze mít děti i mimo manželství.

„Od času zavedení hormonálních antikoncepčních prostředků se stalo oddělení manželství, pohlavního aktu a prokreace masovým jevem,“ upozorňuje holandský primas. Dodal, že dalším činitelem, který měl vliv na rozdělení těchto skutečností v životě člověka, je též sekularizace.

„Když se umenší význam Boha pro každodenní lidský život, sociální vztahy a organizaci společnosti, tak manželství bude chápáno stále méně jako instituce ustanovená Bohem. Tehdy hodnoty a normy týkající se sexuality a prokreace rovněž zaniknou,“ vysvětlil utrechtský arcibiskup.

Dalším činitelem, jenž hluboko změnil chápání manželství a sexuality a hodnot i norem s nimi spojených je rychle rostoucí blahobyt, který dává možnost organizovat svůj život nezávisle na druhých lidech. „Od poloviny 60. let to vedlo k individualistické kultuře, v níž žijeme dodnes. Individualista staví do popředí sám sebe a jiné pozoruje jako diváky. Volí si vlastní filozofii života a vlastní hodnoty a normy. Trvá na své autonomii, je sám sobě ‚papežem‘ “ řekl kardinál.

Holandský primas dále upozornil, že radikální feminismus, který mimo jiné požaduje umožnit ženám a dokonce i dětem volbu toho, co chtějí v oblasti sexu, způsobil vznik radikální teorie sexuality, která předpokládá, že pohlaví, jakož i sociální role muže a ženy, mohou být zcela odlišné od biologické pohlavnosti. „To znamená nejradikálnější oddělení manželství, pohlavního vztahu a prokreace. Ve shodě s touto teorií sexuality bez ohledu na biologické pohlaví má každý svobodu volby vlastního pohlaví, jež závisí na vlastní sexuální orientaci nebo na osobních preferencích,“ vysvětlil hierarcha.

Kard. Eijk upozornil, že tato teorie ztěžuje Církvi hlásání její nauky na téma manželské morálky a sexuální etiky. „Novodobá teorie sexuality zastírá vnímání muže a ženy. Církev hlásá Boha, který se zjevil jako Otec. Zatemnění tohoto rozdílu značně zkomplikuje hlásání křesťanské víry v následujících letech,“ zdůrazňuje hierarcha.

Arcibiskup Utrechtu potvrdil na základě holandských zkušeností, že snahy přizpůsobit nauku Církve v oblasti sexuální etiky současným společenským postojům se míjí účinkem – návštěvnost bohoslužeb v chrámech neúprosně klesá, nejnověji pouze 2,5 procenta holandských katolíků chodí v neděli do kostela. „Církev musí nadále hlásat svoji nauku na téma manželské morálky a sexuální etiky otevřeně a svobodně,“ zdůrazňuje holandský primas.

Tento duchovní rovněž poukázal na první známky obrody Církve v Holandsku. Upozornil, že mladí lidé žádající o přijetí do Katolické církve skrze svátost křtu nebo biřmování chtějí akceptovat katolickou doktrínu v její celistvosti.

„Současná kultura hiperindividualismu a sekularizace jednoho dne padne. Jestli bude tvůrčí menšina křesťanů náležitě připravena, může právě ona vyvolat vznik nové kultury. Naším dnešním úkolem je plné hlásání katolické nauky včetně doktríny o manželské morálce a sexuální etice a její předávání mladším pokolením. Tak můžeme být nápomocni vzniku nové kultury, v níž je uznáván a prožíván zásadní svazek mezi manželstvím, pohlavním aktem a prokreací,“ zakončil kard. Willem J. Eijk.

Zdroj: Článek „Kard. Eijk: próba dostosowania do świata nauczania Kościoła o etyce seksualnej nie działa. Wierni odchodzą“ in www.pch24.pl

(Přeložil PhDr. Radomír Malý)