Kardinál Vesco je pro podávání Eucharistie rozvedeným žijícím v nových svazcích


Nový kardinál, 62letý Jean-Paul Vesco z Alžírska, má jasno: odpírání podávat svaté přijímání rozvedeným žijícím v nových svazcích je velkou nespravedlností.

Církevní učení stran rozvedených žijících v nových svazcích mi už dlouho nedává spát. Rozčilovalo mě, poněvadž lidem způsobuje zbytečné utrpení, aniž by hledělo na jejich konkrétní situaci,“ uvedl v rozhovoru pro LifeSiteNews francouzský dominikán od r. 2023 vlastnící alžírské občanství, jenž přijal kardinálský klobouk letos 8. prosince. Není to poprvé, co se takto vyjádřil, ve stejném duchu se vyslovoval již jako biskup Oranu r. 2015.

Tvrzení, že se vždy jedná o cizoložství, je nepravdivé a nespravedlivé,“ pokračoval s tím, že pro něj je to cizoložství výhradně tehdy, kdy jde o „obcování s jinou osobou v době trvání manželství“. Podle něj je třeba rozlišovat osobu, která toho druhého opustila, a osobu, která byla opuštěna. V jeho očích je jen dobře, že adhortace Amoris laetitia přinesla v této otázce změnu náhledu. „Jedna věc je někoho opustit a druhá věc je být opuštěn a časem se rozhodnout k novému životu, zamilovat se, něco vytvořit a mít děti. Všechny situace se posuzovaly stejně, což není spravedlivé,“ rozvíjel své teze dále. V jiném rozhovoru – pro Radio Vaticana – filozofoval zase takto: „Uzavře-li se po rozvodu nový sňatek a narodí-li se v něm děti, může Církev tvrdit, že tento svazek není definitivní, že se lze rozvést, že lze žít jako bratr a sestra, což de facto znamená separaci? Není na místě uznat, že zde máme druhé přirozené manželství, které je rovněž nerozlučitelné, a člověk ho nemůže rozdělit?

Vesco míní, že adhortace Amoris laetitia nepředstavuje změnu v učení Církve svaté. Již dříve tvrdil, že žádný zpovědník nebude moci odmítnout dát rozhřešení člověku, který je ve svém svědomí přesvědčen, že „neregulérní“ vztah, v němž se nachází, je nejlepší možný ze všech.

Asi nikoho nepřekvapí, že kard. Vesco byl jedním z mála afrických biskupů, kteří nepřipojili svůj podpis pod rezoluci afrických episkopátů odsuzujících deklaraci Fiducia supplicans a naopak ji přivítal jako dobrý dokument.

(Podle pch.24 zpracoval Libor Rösner)