Jak se Stalinova dcera stala katoličkou


„Byla jsem přijata do náruče blahoslavené Panny Marie,“ říká Světlana Alilujevová, dcera známého sovětského diktátora a komunistického tyrana J. V. Stalina, která r. 1982 konvertovala do Katolické církve.

„Můj otec by mne za to, co jsem udělala, zastřelil.“ Tak prostě a zároveň realisticky se Světlana Stalinová-Alilujevová vyjádřila před redaktorem „National Review“. Tato Stalinova dcera narozená r. 1926 konvertovala uprostřed svého života ke katolicismu – po mnoha mylných a špatných cestách.

Jeden článek v „National Catholic Register“ osvětluje tu fázi jejího života, kterou sotva někdo zná. „Eucharistie mi darovala život,“ řekla jednou později. Její otec Josef Vissarionovič Stalin byl vychován jako pravoslavný a v dospělosti nejenže odmítl křesťanskou víru, ale jako vládce dělal všechno pro to, aby křesťanství úplně zničil. Zavřel tisíce kostelů, dal pozatýkat, mučit a zabíjet křesťany. Jeho cílem bylo odstranění veškerého náboženství v zemi. Mimo jiné během tzv. čistek v letech 1937–8 bylo zatčeno cca 170.000 ruských pravoslavných duchovních, z nichž většina byla zastřelena.

Jeho dcera Světlana zdůrazňuje vliv marxistické ideologie. „Mnoha lidem připadá dnes lehčí, když si Stalina představují jako hrubé fyzické monstrum,“ řekla jednou. „Ve skutečnosti byl on však nikoli fyzickou, nýbrž morální a duchovní stvůrou. Je to strašlivé, ale je to pravda.“

Jako s dcerou s ní v útlém dětství zacházel laskavě. Ona považovala svého otce za moudrého hrdinu. Když se narodila, byl už generálním tajemníkem ústředního výboru komunistické strany. Všechny osoby, které malá Světlana poznala, mluvily o Stalinovi pozitivně. Až později zjistila, že si téměř nikdo neodvážil ani zašeptat nějakou kritiku.

S první pochybností se setkala ve škole. Někteří spolužáci jí dávali do rukou kartičky, na nichž bylo napsáno, že jejich otec nebo matka „zmizeli“, a prosili ji, aby to předala svému otci. Stalinova reakce byla studená. Zakázal Světlaně fungovat jako „poštovní schránka“. Jednou dívka zjistila, že i někteří z jejich vlastních příbuzných zmizeli. Jako tenkrát mnoho občanů Sovětského svazu, domnívala se i Světlana, že Stalin o tom buď nic nevěděl, nebo nic nemohl proti tomu dělat. Až později vyznal diktátor otevřeně před ní, že její příbuzní byli usmrceni, protože „příliš mnoho věděli“.

Světlanina prvního nápadníka Stalin odmítl a odsoudil ho do gulagu (koncentračního tábora, pozn. překl.). Později na moskevské univerzitě dostala nabídku k sňatku od mladého židovského muže. Stalin na to reagoval slovy: „Do pekla s tebou. Dělej si, co chceš.“ Řekl jí, ať si ho klidně vezme, ale že on nikdy nesmí překročit práh jeho domu. Z jejich manželství se narodil syn, ale po několika letech se rozvedli. Krátce nato se Světlana provdala za syna jednoho vysokého funkcionáře v Kremlu. Stalin se sňatkem souhlasil, ale brzy nato v březnu r. 1953 zemřel. „Můj otec umíral těžkou a strašlivou smrtí,“ napsala Světlana.

Následovaly roky dlouhého hledání a také cestování. Světlana přijala dívčí jméno své matky, rozvedla se a znovu provdala, což opakovala několikrát. R. 1962 se nechala pokřtít v ruské pravoslavné církvi. Ke katolicismu konvertovala až o dvacet let později. Žila od r. 1962 střídavě v USA, Velké Británii a ve Švýcarsku, napsala také dvě knihy.

„Nevím přesně, ve kterém roce poznala Světlana katolického kněze Giovanniho Garbolina, který žil v USA, ale v Rusku předtím působil tajně jako misionář. Právě díky němu Světlana změnila svůj život,“ píše Matt Archbold v článku v „Register“. Světlana byla P. Garbolinem pozvána na pouť do Fatimy a poté ji navštívil v Princetonu (stát New Jersey) v USA, kde tehdy žila.

Po seznámení se s tímto knězem četla Světlana knihy katolických autorů a 13. prosince r. 1982 konvertovala do Katolické církve. O své konverzi napsala: „Teprve nyní chápu tu úžasnou milost, kterou udělují svátosti pokání a svaté Eucharistie. Předtím jsem nebyla schopna odpustit a litovat a už vůbec ne milovat své nepřátele. Ale od té doby, co chodím denně na mši sv., se cítím úplně jinak než dříve.“

„Eucharistie mi darovala život,“ řekla krátce po konverzi Světlana Alilujevová, která od 6 let vyrůstala bez matky. „Byla jsem přijata do náruče blahoslavené Panny Marie. Kdo jiný by mohl být mojí lepší přímluvkyní než Matka Ježíšova? Ona mne náhle k sobě přitáhla.“ Světlana se poté, co se stala katoličkou, odstěhovala do Evropy a pak do státu Oregon v USA, kde žila u jedné ze svých dcer. Zemřela 22. listopadu r. 2011.

Zdroj: Článek „Als Josef Stalins Tochter katholisch wurde“ in www.kath.net 15. 9. 2024

(Přeložil PhDr. Radomír Malý)