Do rakouské katedrály umístili „rodící Pannu Marii“ a počítali s pobouřením

někdo ji dekapituloval


V linecké katedrále byla před třemi týdny instalována nevelká socha představující Pannu Marii při porodu. Nešlo přitom o nějaké symbolické vyobrazení, nýbrž o dosti realisticky provedený výtvor. Její vystavení vzbudilo značné pobouření. Věřící se do pamětní knihy svěřovali s tím, jak jimi toto dílo otřáslo. V pondělí kdosi soše uřízl hlavu. Ti, kdo sochu do katedrály instalovali, se netají tím, že s vyvoláním pohoršení počítali.

Podle Kath.net už linecká katedrála několik let neslouží až na výjimky svému původnímu účelu. Slouží nyní spíše jako památka, v níž je činný menší obchůdek. Před několika týdny se správcové katedrály rozhodli přitáhnout pozornost veřejnosti a umístili do katedrály sochu Panny Marie rodící Pána Ježíše. Dosti sugestivně pojaté dílo vyvolává pohoršení, se kterým jeho vídeňsko-tyrolská autorka Esther Straußová dle vlastních slov počítala.

Sochu vytvořila u příležitosti 100 let od posvěcení jedné z kaplí v katedrále a vytvořila ji „ve feministickém duchu“. Podle ní vytvořili většinu Mariiných slov muži, proto to chtěla změnit a ukázat právě okamžik narození z pohledu matky, čímž měla v úmyslu prolomit „patriarchální způsob řízení“ v Církvi tak zakotvený. O zničení sochy informoval na X.com Alexander Tschugguel, rakouský katolický aktivista, jenž v roce 2019 vhodil během Amazonské synody do Tibery sošky Pachamamy. „Neznámý hrdina se o ni (sochu) postaral a zničil ji,“ napsal.

Místní média kontaktovala Straußovou a vedení katedrály. Zatímco Straußová prohlásila, že sochu přivede do původního stavu, lidé z čela diecéze se netajili se svým pohoršením nad tímto „vandalismem“.

Pozn. redakce: Porod je hlubokou intimní záležitostí každé ženy a je proto vůči ní netaktní, neuctivé a hrubé vystavovat ho na odiv veřejnosti, zvláště když se jedná o Matku Boží Pannu Marii. Pokud sochařka Straussová zhotovila sochu ve „feministickém“ duchu, jak sama uvádí, tak naopak se dopouští urážky ženy tím, že profanuje to, co je pro ni posvátné a ryze intimní. Nota bene výjev sám je věroučně nesprávný, neboť Nejsvětější Panna rodila v Betlémě netělesně, pro ni jako nedotčenou dědičným hříchem neplatila Hospodinova slova „V bolestech budeš rodit děti…“, proto zůstala pannou i po porodu. Z těchto důvodů proto neukazujeme snímek oné sochy, která samotná je ohavnou blasfémií Matky Boží.

(Z pch24 přeložil Libor Rösner)