Brazilský biskup podává svaté přijímání pouze na ruku


Poklekla, aby přijala svátostného Krista. Celebrující biskup jí kvůli tomu svaté přijímání nepodal… To se stalo v brazilské farnosti Santa Maria Estrella během mše sv. s udílením svátosti biřmování.

V brazilském městě Belo Horizonte je farnost Santa Maria Estrella a v ní onehdy udílel pomocný biskup Joaquim Giovani Mol Guimaraes svátost biřmování. Mezi biřmovanci byla i dívka, která na znamení úcty poklekla, aby přijala Krista v Eucharistii v této pozici.

Jenže ouha. Celebrující pomocný biskup jí odmítl podat. Nejprve se dívku opravdu věřící v reálnou Ježíšovu přítomnost v Eucharistii pokoušel zvednout a přimět ji, aby jako všichni ostatní nastavila ruce a přijímala živého Boha takto. Když se mu to nepodařilo, otočil se, odebral se na své sédes a nechal ji klečet.

Biskup Guimaraes se hájil tím, že kvůli starosti o zdraví přijímajících přestal od začátku vypuknutí covidové pandemie podávat do úst a že všichni byli přede mší instruováni, jak si mají při přijímání správně počínat. Dotyčnou se snažil přesvědčit, aby změnila názor. Když jí prý odmítl podat on, zhostil se toho posléze místo něj koncelebrant a ona se pak „normálně účastnila dalších modliteb i hromadného focení“.

U sledování přiloženého videa můžete při pohledu na výraz dívčiny tváře zauvažovat, co asi mohla prožívat, zvláště když v ten samý den přijala rovněž svatý křest poté, co se obrátila. A taky si povšimněte, že biskup podává podobojí, což jeho jednání dodává ještě děsivější parametry…

Podle článku Uklęknęła przed Najświętszym Sakramentem – nie dostała Komunii. Brazylijski biskup dopuszcza jedynie formę „na rękę” (pch24.pl) napsal Libor Rösner