Zprávy o pronásledování křesťanů jsou „přehnané“?


V německém Bundestagu (Spolkovém sněmu) se debatovalo o návrhu strany AfD (Akce pro Německo), aby 15. únor byl prohlášen Dnem pronásledovaných křesťanů. Projekt AfD měl být odpovědí na vzrůstající násilí proti vyznavačům Krista v mnoha zemích světa – poslanci jiných stran ale podrobili tento návrh kritice. Někteří tvrdili, že prý údaje o utrpení křesťanů pro svoji víru jsou nadsazené, jiní zase, že věnování jednoho dne pronásledovaným křesťanským věřícím by prý bylo nespravedlivé vůči vyznavačům jiných náboženství.

Předkladatelé návrhu stanovit Mezinárodní den pronásledovaných křesťanů byli k tomu inspirováni brutální vraždou 21 vyznavačů Krista v Libyi r. 2015, kterou muslimští teroristé spáchali právě 15. února. Ve svém návrhu poukázali poslanci AfD na to, že vyznavači Krista představují dnes skupinu nejvíce pronásledovanou represemi z náboženských důvodů. Odvolali se přitom na data fundace Open Doors, která se už léta věnuje této problematice. Iniciátoři zdůraznili také stále častější útoky na křesťany a křesťanské symboly v německém veřejném prostoru ze strany levicových aktivistů a politiků.

Návrh nezískal podporu parlamentu. Proti jeho přijetí se postavily všechny ostatní tam zastoupené politické strany. Podle sociálně demokratického poslance Falka Drossmanna návrh AfD je prý pokusem využít utrpení pronásledovaných k vlastním propagandistickým účelům. Politik rovněž zpochybnil pravdivost informací o represích s jediným zdůvodněním, že je předkládá křesťanská instituce (tou Open Doors skutečně je, pozn. překl.).

V kritickém tónu vystoupil rovněž poslanec německé Křesťanskodemokratické strany (CDU) Thomas Rachel. Zdůraznil, že pronásledování křesťanů je sice strašlivým zločinem, jenže týká se to i jiných náboženských skupin. Rachel obvinil AfD, že prý usiluje tuto skutečnost skrýt. Dále tento poslanec řekl, že církevní bohoslužby na svátek sv. Štěpána jsou už dostatečnou formou solidarity s pronásledovanými trpícími křesťany.

Nejdále však zašel poslanec levicové Strany zelených Boris Mijatovic. Prohlásil, že prý údaje fundace Open Doors, o něž se opírají iniciátoři návrhu, jsou „přehnané“ a „jednostranné“. Následně poslanci Strany svobodných (FDP) tvrdili, že ustanovení Dne pronásledovaných křesťanů by prý bylo nespravedlivé vůči vyznavačům jiných náboženství.


Pozn. překl.: Fundace Open Doors své údaje velmi přesně dokládá na prokázaných faktech, výtka odpůrců tohoto návrhu proto neobstojí. Je zde zcela jasný propagandistický záměr už od dob osvícenství vsugerovat veřejnosti, že pronásledovaní jsou všichni jiní, tj. židé, mohamedáni, buddhisté, hinduisté atd., jenom ne křesťané, zvláště pak ne katolíci, ti patřili a dodnes patří vždycky a výlučně jen mezi pronásledovatele a nikoli pronásledované – a pokud byli někdy pronásledováni, tak si to zavinili pokaždé sami.


Zdroj: Te prześladowania Niemcom nie przeszkadzają, in www.pch24.pl 31. 1. 2023

(překlad PhDr. Radomír Malý)